Cemal Emir: Cumhuriyete sıkı sıkıya sarılmalıyız

Cemal Emir: Cumhuriyete sıkı sıkıya sarılmalıyız

-

Çorum Hitit Dernekleri Federasyonu ve Konfederasyonu Genel Başkanı Av. Cemal Emir, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 94. yılı dolayısıyla yazılı bir  mesaj yayımladı.

Yedi düvele karşı verilen bağımsızlık mücadelesiyle dünyaya örnek olmuş bir ulusun, en büyük bayramı olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun diyerek sözlerine başlayan Emir,” Cumhuriyet sadece  yönetim şekli değildir, Cumhuriyet hayattır, bir ülkenin mihenk taşıdır… Ebedi Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bundan tam  94 yıl önce, vardan yok ettiği olanaklarla halkını örgütleyip, büyük zaferlere imza atarak, Cumhuriyeti kurmuş ve  bizlere emanet etmiştir” dedi.

 

Kadın erkek, yaşlı genç demeden kazanılan bu büyük “Bağımsızlık  Destanı”, tüm dünyaya örnek teşkil etmiş ve tarihe altın  harflerle yazılmıştır. İşte bu yüzden, bizlerin en büyük ve en anlamlı bayramı 29 Ekim’dir diyen Emir, açıklamasına şöyle devam etti:

” Yedi düvelin ellerini ovuşturarak bölüşmeyi beklediği anda küllerinden yeniden doğan bir millet, bu saatten sonra Cumhuriyetini kimseye teslim etmez… Cumhuriyet özgürlüktür, Cumhuriyet eşitliktir, Cumhuriyet birliktir,Cumhuriyet adalettir,Cumhuriyet demokrasidir, Cumhuriyet bir ülkenin bağımsızlığının teminatıdır. Bu nedenle, bu ilkelerden vazgeçmek, bizlerin yolunu kaybetmesine neden olur. Bizler her ne olursa olsun, Atamızın “Benim nâçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.” sözünde belirttiği gibi, bu emanetin yolundan  sapmadan, Cumhuriyetimize sıkı sıkı sarılmak zorundayız. Vatan sevgimizi dünümüzde olduğu gibi,  bugünde koruyup kollamak zorundayız.. Çünkü bizler hepimiz bir gemideyiz, bu geminin sağında solunda olmamız da fark etmez. Gemi batarken sağ sol ayrımı yapmaz. Bizleri tek birleştirecek ruh da Atalarımızın Kurtuluş Mücadelesi’nde verdikleri o birlik ruhudur. Bizler de o ruha bürünerek, hiçbir bölücü  unsura izin vermeden bu bayrağın altında, Atalarımızın emanetlerine sahip çıkacağız, başka çaremiz yok!  Sahip çıkacağımıza  olan inancım da tamdır..

 

 

Bu duygu ve düşüncelerden hareketle; Cumhuriyet Bayramımızın 94. yıldönümünü  kutluyor, Cumhuriyetimizi kuran ve bizlere emanete eden Ebedi Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi ve  gazilerimizi, saygı, minnet ve rahmetle anıyorum…”

 

 

01 Kasım 2017

İlgili Terimler :

Cemal Emir: Cumhuriyete sıkı sıkıya sarılmalıyız

-

Cemal Emir: Cumhuriyete sıkı sıkıya sarılmalıyız

-

Cemal Emir: Cumhuriyete sıkı sıkıya sarılmalıyız

-

Cemal Emir: Cumhuriyete sıkı sıkıya sarılmalıyız

-

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

Yorumlar

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

DİĞER ADAYLAR